Otwarcie wieży na trójgarbie

W dniu 29 grudnia 2018 r. nieoficjalna reprezentacja Gliwickiego Klubu Turystyki Górskiej „Skalnik” należąca do naszego oddziału PTTK, wybrała się na uroczyste otwarcie wieży na Trójgarbie. W grupię tej znaleźli się koledzy z naszego Koła Przewodników: Sebastian i Michał. Sebastian był pomysłodawcą, zorganizował i zebrał ludzi na tę wycieczkę. W sile ośmiu osób plus kierowca, wyjechaliśmy z Gliwic o godzinie 7:00. Na punkcie startowym naszej wędrówki górskiej byliśmy parę minut po 10:00. Po dotarciu na szczyt mieliśmy przyjemność uczestniczenia w ceremonii otwarcia wieży i odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Zaszczytu przecięcia wstęgi dostąpili wójtowie gmin i burmistrz Szczawna–Zdrój a poświęcenia dokonał miejscowy duchowny.

Uroczystość poprzedzał Pieszy Rajd Sylwestrowy. Na szczyt można było wejść dwoma drogami. Pierwszym miejscem wyjścia był plac z pod ośrodka kultury w Witkowie Śląskim, a drugim boisko sportowe w Starych Bogaczowicach. Oba rozpoczęły się o godzinie 10:00. My wybraliśmy pierwszy wariant. Można też było wjechać traktorem ze specjalną przyczepą. Na szczycie każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy Certyfikat podbity pieczątką wykonaną specjalnie na tę okazję oraz poczęstunek – kiełbaskę i grochówkę. Zainteresowanie było ogromne, przyszły setki osób, nie tylko miejscowi ale także turyści z różnych stron Polski.

Wieża ma wysokość ponad 27 metrów i jest to konstrukcja stalowa, do której użyto 67t tego surowca. A oprócz tego dochodzi jeszcze drewno (67 kubików) i beton. Wieża ma nietypowy kształt. Jest w kształcie jakby kwiatu, w której powtarza się motyw trójki i trójkąta (nawiązujące do trzech gmin) z wysuniętymi platformami widokowymi.

Inwestycja prowadzona była przez gminę Czarny Bór we współpracy z gminami: Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój oraz Fundacją Edukacji Europejskiej i Nadleśnictwem Wałbrzych. Jest to również drugi etap projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu – sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca”. Oprócz wieży wybudowano również m.in. wiaty, ławostoły, ławki, tablice edukacyjne, stojaki rowerowe i kierunkowskazy.

Z wieży rozciąga się panorama na całe Sudety od Karkonoszy po Ślężę. W tym dniu jednak, z powodu otaczających nas chmur, widoki musieliśmy sobie wyobrazić.

Trójgarb (niem. Sattelwald ‘siodło-las’) jest wzniesieniem – jak sama nazwa wskazuje – o trzech wierzchołkach, z których najwyższy ma 778 m n.p.m. Leży w Sudetach w pasmie Gór Wałbrzyskich w Masywie Trójgarbu i Kręglaka, między Kamienną Górą a Szczawnem-Zdrój w województwie dolnośląskim.

Wieżę, którą od dziś możemy podziwiać, nie jest pierwszą wieżą na tym szczycie. Właściciel restauracji w Starych Bogaczowicach Martin Engler zbudował wieżę i taras widokowy pod koniec XIX w. Później pojawił się obok mały bufet (Sattelwaldbaude). Funkcjonowało to wszystko do okresu międzywojennego.

Na zboczu Trójgarbu zbudowano pod koniec lat 70. XX w. Bacówkę PTTK pod Trójgarbem, którą niestety rozebrano w 2017r. Szlaki, którymi można wejść na Trójgarb:

ZIELONY z Gostkowa – Trójgarb – Lubomin - Chełmiec
ŻÓŁTY ze Szczawna-Zdrój – Lubomin - Trójgarb – Nowe Bogaczowice - Bolków
NIEBIESKI Zamek Cisy – Struga - Trójgarb – Witków

Dostać się można również trasą rowerową ze Starych Bogaczowic.

Po uroczystościach i podbiciu pieczątką naszych książeczek odznak, takich jak: Diadem Gór Polskich i Sudecki Włóczykij schodziliśmy żółtym szlakiem do Nowych Bogaczowic. Po drodze mijaliśmy liczne skałki osadowe, w większości zlepieńce, z których zbocza masywu są zbudowane.

Następnie udaliśmy się do Strugi by tam wejść na wzniesienie Sas (515 m n.p.m.) leżące już na Pogórzu Wałbrzyskim, potrzebne nam do zaliczenia kolejnej odznaki jaką jest Zdobywca Korony Sudetów Polskich. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy w drogę powrotną do Gliwic, po drodze zatrzymując się w Starych Bogaczowicach, w gospodzie „Soczyste – Pieczyste” gdzie napełniliśmy nasze brzuchy. W Gliwicach byliśmy około godziny 21:00. Wszyscy uczestnicy naszej wyprawy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Uczestnicy wycieczki: kol. Dagmara, Dominika, Ewa, kol. Andrzej, Darek, Mirek, Sebastian, Michał.

Naszym kierowcą był kol. Adam, któremu dziękujemy za bezpieczny przejazd i tworzenie specyficznego klimatu