Projekt OPOWIEŚCI NIEOBECNYCH

Audioprzewodniki po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego

OPOWIEŚCI NIEOBECNYCH

Wiedza o historii lokalnej jest kluczowa dla prawdziwego zrozumienia miejsca w jakim żyjem. Tak naprawdę dzieje naszych miast są dużo bardziej skomplikowane i wielokulturowe niż uczono nas w szkole. Zapewne dlatego tak niewielu z nas ma świadomość w jak dużym stopniu nasz region współtworzyli Żydzi.

Opowieści nieobecnych jest to seria audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w 11 miastach województwa śląskiego, stworzona przez Fundację Brama Cukermana. To prawdopodobnie jedyny taki szlak w Polsce, który poprzez audioprzewodniki opowiada historię lokalnych społeczności żydowskich. Powstały aż 64 utwory opowiadające o historii i dziedzictwie Żydów w 11 miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. To monumentalne, słuchowisko jest w całości dostępne na stronie internetowej www.opowiescinieobecnych.org Wszystkich utworów można słuchać „online” lub pobrać na swój odtwarzacz mp3 by następnie udać się na spacer, po: Będzinie, Bytomiu, Chorzowi=, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu oraz Żarkach.

Wszystkie audioprzewodniki udostępnione są na licencji Creative Commons czyli całkowicie bezpłatnie.

Prace na audioprzewodnikami trwały ponad pół roku. W ten projekt zaangażowanych było w sumie 16 osób, wśród których znaleźli się naukowcy, badacze historii Żyów, a także muzycy i artyści. Ważną częścią słuchowisk jest specjalnie stworzona, przez Raphaela Rogińskiego, ścieżka dźwiękowa nawiązująca do tradycyjnej muzyki żydowskiej. Głosu do audioprzewodników użyczył Michał Majnicz - utalentowany aktor, młodego pokolenia, na co dzień występujący na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Do powstania audioprzewodników przyczynił się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz kilkanaście urzędów miast i instytucji kultury.

Opowieści Nieobecnych to historie o żydowskim świecie, który istniał na tych ziemiach przez kilka stuleci. Wielowiekowa chrześcijańsko-żydowska koegzystencja została przerwana w latach 30-tych XX wieku. Ten projekt, w swoim wymiarze edukacyjnym, jest jedną z bardzo wielu, mozolnych prób przywracania i podtrzymywania pamięci o naszych dawnych sąsiadach.

Pomysłodawcami i głównymi autorami projektu są Karolina i Piotr Jakoweńko - założyciele i członkowie Fundacji Brama Cukermana z Będzina. Fundacja zajmuje się ochroną i popularyzacją dziedzictwa żydowskiego na terenie Będzina i Województwa Śląskiego, a także prowadzi szereg przedsięwzięć badawczych i edukacyjnych związanych z historią i dziedzictwem żydowskim.

Autorzy tekstów:
Robert Brzostowski, Magdalena Cyankiewicz, Krzysztof Gwóźdź, Jarosław Krajniewski, Katarzyna Kulińska-Pluta, Zofia Kusztal, Wojciech Mszyca, Grzegorz Onyszko, Joanna Tokaj, Dariusz Walerjański.
Lektor: Michał Majnicz
Muzyka: Raphael Rogiński
Podkłady dźwiękowe: Paweł Kulczyński
Reżyseria dźwięku: Tomasz Kramarczyk
Redakcja tekstów: Paweł Sarna, Piotr Jakoweńko.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Projekt objęty mecenatem miast: Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Zabrze oraz Żarki

Partnerzy:
Katowice Miasto Ogrodów,
Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki,
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika,
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma,
Muzeum Miejskie „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej,
Muzeum Saturn w Czeladzi,
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach.

Patroni Medialni:
Polskie Radio Katowice,
TVP Katowice,
Instytucja Filmowa - Silesia Film,
Muzeum Historii Żydów Polskich,
Czasopismo społeczno-kulturalne Midrasz,
Tygodnik Powszechny,
Wirtualny Sztetl,
Local Heroes,
Neurokultura.